Mihály ékszerdobozaira készül a tűzzománc berakás |
Június első hetében immár ötödik alkalommal szervezték meg a Tűzvirág fesztivált Naszvadon. A nemzetközi képzőművészeti és zenei fesztivál igen rangos helyet vívott ki az alkotók körében, hiszen Európa hét országából érkeznek művészek erre a magyar településére, hogy tíz napon keresztül együtt alkossanak.
A művészi kibontakozáshoz a szervezők mindent biztosítottak, még a pár napos rossz idő sem szegte kedvét senkinek. A tűzzománckészítőket, fa- és kőfaragókat, festőket munka közben tekinthette meg a közönség. Ez a fajta nyitottság sokakat vonz, hogy közelről is szemlélhessék egy-egy mű megszületését.
Alkotás közben |
Az első napon számos kiállítást megnyitottak, ezeket a rendezvény ideje alatt bárki megtekinthette: Tóth Szvetlána zománcművei, Kalmár Pál festményei, Sidó Balázs bőrdíszművei, Hollósy Katalin zománcművei és Végh Éva művei voltak láthatók.
Németh Gyula, a Tűzvirág szakmai vezetője elégedett volt az idei Tűzvirág rendezvénnyel. Elmondása szerint ugyanolyan minőséget jelentett, mint az elmúlt években.
Rácz Ernő megfújta a kürtjét |
„A rendezvényen annyira jó a hangulat, hogy újból el kellett jönni” – mondta Zsolnay Mihály fafaragó, aki másodszor vett részt a Tűzvirágon. Rácz Ernő a fafaragás mellett szürkemarha szarvból kürtöt is készített, amelyet meg is szólaltatott. A művész egy kis történetet is mesélt el: „Az egyik látogató megkérdezte tőlem, hogy ezekért a faragott művekért, amiket itt készítünk és itt is hagyunk, mennyit fizetnek nekünk. A válaszom az volt, hogy ezért nekünk nem fizetnek, viszont a tíznapos ittlétünk és maga a családias légkör az, amit cserébe kapunk és mindezt megbecsüljük. »Akkor itt felbecsülhetetlen értékek maradnak« reagálta az illető”.
Otília a rézdrótot hajlította a rekeszekhez |
Nagy Otília festőművész a tűzzománcot újra tanulja, először vett részt a fesztiválon. „Az alkotóműhelyben az ember akarva-akaratlanul is új dolgokra lesz figyelmes és tanul. Számomra pont ez a lényege az egésznek, ezért jöttem Kecskemétről” – mesélte Otília és közben a rézdrótot hajlította, ami a rekeszekhez szolgál. Borka Dávid az egyetlen férfi tűzzománcos kitűnt a zománcművészek közül. Az érsekújvári fiatalember a középiskolai tanulmányai idején zománctechnikát tanult, és most pár év elteltével újból szeretne ezzel foglalkozni.
Magyar termékből nem volt hiány |
„Múlt évben több tűzománc készítővel is megismerkedtem itt, azóta pár emberrel együtt dolgozom. Az elkészített ékszertartó-fadoboz tetejét tűzzománccal díszítjük, ettől igazán egyedi iparművészeti termék lesz” – magyarázta Zsolnay Mihály, fafaragó.
A művészet mellett a szórakozásra is nagy gondot fordítottak a szervezők. Mindkét hétvégén magyar termékből kézműves kirakodóvásár, bor- és pálinkaudvar tette színesebbé a fesztivált. Az első szombaton a népzenéé volt a főszerep. Továbbá felléptek az Edda művek, Sonia & The Soulbrakers, Last Blues Band, Expired Passport, Desperado, Queenless, The Beatles Revival Band, az X-Faktorból Oláh Gergő, Pál Dénes, a The Voice győztese. A második hétvégén a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesülete tartott tehetségkutató versenyt. A mulatós zene kedvelői a Muzsika TV sztárjaival nótázhattak együtt. Az utolsó napot Radics Gigivel Gerendás Péter és zenekara és a Komáromi Dixieland Band zárta.
A perui Sonia és magyarországi zenekara körül forrt a levegő |
Remélhetőleg a hagyomány folytatódik és jövőre egy hétig újból a művészeté és a szórakozásé lesz a főszerep Naszvadon.
Ando Krisztina
Képek: a szerző (4), Németh Gábor (1)
(Megjelent: Szabad Újság 2013 júniusában)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése